علائم کاهش اسپرم در مایع منی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ناباروری مردان / دلیل کاهش اسپرم در مایع منی چیست؟

دلیل کاهش اسپرم در مایع منی چیست؟

تعداد کم اسپرم به این معنی است که مایع (منی) که در طول ارگاسم انزال می کنید حاوی اسپرم کمتری نسبت به حالت طبیعی است. به تعداد کم اسپرم الیگواسپرمی نیز گفته می شود. فقدان کامل اسپرم آزواسپرمی نامیده می شود. اگر کمتر از 15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر منی داشته باشید، تعداد اسپرم شما کمتر از حد طبیعی در نظر گرفته می شود.
داشتن تعداد کم اسپرم، احتمال بارور شدن تخمک همسرتان توسط یکی از اسپرم‌ها و در نتیجه بارداری را کاهش می‌دهد. با این وجود، بسیاری از مردانی که تعداد اسپرم پایینی دارند، هنوز هم می توانند صاحب فرزند شوند.

اورولوژی یک تخصص در جراحی است که کار درمان بیماری های مربوط به دستگاه ادراری زن و مرد و اندام تناسلی مردان و مشکلات جنسی آقایان را برعهده دارد. همشهریان محترم! اگر به این دسته از بیماری ها و مشکلات مبتلا هستید به متخصص اورولوژی در اصفهان مراجعه نمایید.

علائم کاهش اسپرم در مایع منی:

علامت اصلی تعداد کم اسپرم ناتوانی در بچه دار شدن است. ممکن است هیچ علامت یا نشانه واضح دیگری وجود نداشته باشد. در برخی از مردان، یک مشکل زمینه‌ای مانند ناهنجاری کروموزومی ارثی، عدم تعادل هورمونی، گشاد شدن وریدهای بیضه یا وضعیتی که مانع عبور اسپرم می‌شود، ممکن است علائم و نشانه‌هایی ایجاد کند.
علائم کمبود اسپرم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاهش اسپرم در مایع منی

دلایل کاهش اسپرم در مایع منی:

تولید اسپرم یک فرآیند پیچیده است و به عملکرد طبیعی بیضه ها و همچنین هیپوتالاموس و غدد هیپوفیز نیاز دارد (اندام هایی در مغز شما که هورمون هایی را تولید می کنند که باعث تولید اسپرم می شوند). هنگامی که اسپرم در بیضه ها تولید می شود، لوله های ظریف آنها را حمل می کنند تا زمانی که با مایع منی مخلوط شده و از آلت تناسلی خارج شوند. مشکلات هر یک از این سیستم ها می تواند بر تولید اسپرم تاثیر بگذارد. همچنین، ممکن است مشکلات شکل غیر طبیعی اسپرم (مورفولوژی)، تحرک یا عملکرد وجود داشته باشد. با این حال، اغلب علت تعداد کم اسپرم شناسایی نشده است.

علل پزشکی کاهش اسپرم:

تعداد کم اسپرم می تواند ناشی از تعدادی از مسائل پزشکی باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

علل محیطی کاهش اسپرم:

تولید یا عملکرد اسپرم می تواند تحت تاثیر قرار گرفتن بیش از حد در معرض برخی از عناصر محیطی قرار گیرد، از جمله:

سایر دلایل کاهش تعداد اسپرم عبارتند از:

  1. استفاده از مواد مخدر: استروئیدهای آنابولیک که برای تحریک قدرت و رشد عضلانی مصرف می شوند، می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها و کاهش تولید اسپرم شوند. استفاده از کوکائین یا ماری جوانا ممکن است تعداد و کیفیت اسپرم شما را نیز کاهش دهد.
  2. مصرف الکل: نوشیدن الکل می تواند سطح تستوسترون را کاهش دهد و باعث کاهش تولید اسپرم شود.
  3. اشتغال: برخی از مشاغل ممکن است با خطر ناباروری مرتبط باشند، از جمله جوشکاری یا مشاغل مرتبط با نشستن طولانی مدت، مانند رانندگی با کامیون. با این حال، داده های حمایت از این انجمن ها متناقض است.
  4. سیگار کشیدن: مردان سیگاری ممکن است تعداد اسپرم کمتری نسبت به افرادی که سیگار نمی‌کشند داشته باشند.
  5. استرس عاطفی: استرس عاطفی شدید یا طولانی مدت، از جمله استرس در مورد باروری، ممکن است با هورمون های مورد نیاز برای تولید اسپرم تداخل داشته باشد.
  6. افسردگی: افسردگی ممکن است بر غلظت اسپرم تاثیر منفی بگذارد.
  7. وزن: چاقی می تواند باروری را از طرق مختلفی از جمله تاثیر مستقیم بر اسپرم و با ایجاد تغییرات هورمونی که باعث کاهش باروری مردان می شود، مختل کند.
  8. مسائل مربوط به تست اسپرم: تعداد اسپرم های کمتر از حد طبیعی می تواند در نتیجه آزمایش نمونه اسپرمی باشد که خیلی زود پس از آخرین انزال شما گرفته شده است. خیلی زود پس از یک بیماری یا رویداد استرس زا مصرف شده است. یا حاوی تمام مایع منی که انزال کرده اید نبوده، زیرا مقداری از آن در حین جمع آوری ریخته شده است. به همین دلیل، نتایج به طور کلی بر اساس چندین نمونه گرفته شده در یک دوره زمانی مشخص است.

عوارض کاهش اسپرم در مایع منی:

ناباروری ناشی از تعداد کم اسپرم می تواند برای شما و همسرتان استرس زا باشد. عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

پیشگیری از کاهش اسپرم در مایع منی:

برای محافظت از باروری خود، از عوامل شناخته شده ای که می توانند بر تعداد و کیفیت اسپرم تاثیر بگذارند، اجتناب کنید. مثلا:

در مواجهه با سرطان کلیه لازم است تا تمام گزینه‌های درمانی بررسی شوند، هدف از انجام آنها بیان شده و فرد از عوارض جانبی آنها آگاه گردد. اگرچه زمان، یک فاکتور مهم در درمان سرطان است؛ اما بهتر است قبل از انجام روندهای درمانی، نسبت به کسب اطلاعات در مورد هر یک از آنها اقدام گردد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و اقدامات تشخیصی و درمانی سرطان های دستگاه ادارای - تناسلی مانند سرطان کلیه به فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی (اروانکولوژی) مراجعه نمایید.
درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آناتومی دستگاه ادراری مردانآناتومی دستگاه ادراری مردان

دستگاه ادراری، به مجموعه اندام ها، مجراها، ماهیچه ها و اعصابی که برای تولید، ذخیره و انتقال ادرار با هم همکاری می کنند گفته می شود. ... ادامه مطلب

دفع پروتئین در ادرار نشانه چیست؟دفع پروتئین در ادرار نشانه چیست؟

کلیه‌ ها فقط مقدار کمی از پروتئین را در ادرار فیلتر می‌ کنند. پروتئین یکی از اجزای سازنده اصلی بدن است. برای مثال، دریافت مقدار مناسب پروتئین در رژیم غذایی، برای رشد و ترمیم حیاتی است. اگر کلیه‌ ها آنطور که باید کار نکنند، پروتئین ممکن است به ادرار نشت کند. ... ادامه مطلب

آیا سنگ کلیه و سرطان کلیه با هم مرتبط هستند؟آیا سنگ کلیه و سرطان کلیه با هم مرتبط هستند؟

سنگ های کلیه، احتمال سرطان کلیه را افزایش می دهند. در این بیماری چرخه سلول های بافت کلیه دچار تغییر شده و طرز غیرقابل کنترلی تکثیر می شوند. ... ادامه مطلب

سنگ شکنی با امواج صوتی لیتوتریپسی چگونه است؟سنگ شکنی با امواج صوتی لیتوتریپسی چگونه است؟

لیتوتریپسی یک روش غیر تهاجمی برای درمان سنگ‌ کلیه می‌ باشد که برای عبور کردن از مسیر ادراری خیلی بزرگ هستند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین