علل و انواع بی اختیاری در ادرار
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات ادراری / روشهای درمانی برای بی اختیاری ادرار

روشهای درمانی برای بی اختیاری ادرار

اختلالات مربوط به کنترل مثانه می تواند شرم آور باشد؛ اما برای مدیریت این شرایط لازم است که در مورد علت ها و روش های تشخیص آن آگاه بود. زمانی که عضلاتی از مثانه که در کنترل جریان ادرار نقش دارند، به صورت غیر ارادی منقبض یا شل شوند، ریزش یا عدم کنترل ادرار رخ می دهد. بی اختیاری ادرار در یک دهم از افرادی که سنی بیش تر از 65 سال دارند، دیده می شود. بی اختیاری و یا ریزش ادرار یک بیماری به شمار آورده نمی شود، بلکه آن را نشانه ای از یک بیماری زمینه ای می دانند. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر علل ایجاد بی اختیاری در ادرار می پردازیم.

بی اختیاری ادراری از هر نوع، می‌تواند علامتی باشد که در صورت عدم توجه به آن، فرد را دچار مشکل سازد. همشهریان گرامی؛ در صورت ریزش یا عدم کنترل ادرار بهتر است در اسرع وقت به اورولوژیست در اصفهان مراجعه نمایید.

بی اختیاری ادرار چند نوع دارد؟

به طور کلی این اختلال را به سه دسته تقسیم می کنند. این سه دسته عبارتند از:

بی اختیاری استرسی:

یک سری از فعالیت خاص سبب می شوند که بر عضله اسفنکتر فشار وارد شود، این عضلات که ادرار را در مثانه نگه می داشتند به دلیل دریافت فشار اضافی شل می شوند و کنترل مثانه از دست می رود؛ در نتیجه ریزش ادرار رخ می دهد. این فعالیت های خاص شامل موارد زیر می شوند:

بی اختیاری فوریتی یا اضطراری:

این حالت وقتی رخ می دهد که کنترل مثانه بعد از تجربه اشتیاق ناگهانی و شدید به ادرار از دست می رود.

بی اختیاری سرریز:

اگر هنگام دفع ادرار مثانه به طور کامل تخلیه نشود ممکن است بی اختیاری سرریز رخ دهد. به عبارتی دیگر، ممکن است بخشی از ادرار باقی مانده در مثانه، نشت پیدا کند.

علل بی اختیاری ادرار چیست؟

بی اختیاری ادرار ممکن است به صورت یک اختلال موقت و یا یک اختلال مزمن در برخی از افراد بروز یابد. در ادامه شایع ترین دلایل این بی اختیاری را ذکر می کنیم.

چه روشهای درمانی برای بی اختیاری ادرار ارائه می شود؟

  1. ورزش کگل: این ورزش به تقویت عضلاتی که در ناحیه مجرای ادراری قرار دارند، کمک می کند.
  2. استفاده کردن از پساری: این وسیله در واژن زنان قرار می گیرد تا فشار ناشی از ادرار را کم کند و از خروج زیاد ادرار جلوگیری کند.
  3. تزریق کردن کلاژن: با تزریق کلاژن به بافت های اطراف مجرای ادرار، ضخامت پوشش مجرای خروج ادرار افزایش می یابد و سبب می شود که در برابر خروج ادرار مقاوم شود.
  4. تجویز دارو: داروهای ضد افسردگی با محکم کردن عضلات گردن مثانه سبب کم شدن خروج ادرار می شوند.
  5. انجام جراحی: کسانی که بی اختیاری ادرار در آن ها، ناشی از فشار یا استرس می باشد؛ می توانند به کمک جراحی بهبود یابند. در این روش، مثانه را درون بافتی به نام اسلینگ می گذارند تا با بالا نگه داشتن آن، از خروج ناگهانی ادرار جلوگیری شود.

بی اختیاری در ادرار چگونه تشخیص داده می شود؟

اولین فردی که متوجه این بی اختیاری عصبی می شود خود بیمار است، چرا که پزشک معمولا در معاینات طبیعی آن را غربال نمی‌کند. اگر بیمار از بی اختیاری در ادرار گله ‌کند، پزشک با معاینه لگن و یا معاینه مقعد، عضلات کف لگن را ارزیابی می کند.

پزشک از بیمار در مورد سابقه پزشکی و همچنین قسمت های نشت سوال می پرسد. به طور معمول، نمونه گیری از ادرار نیز به علت آزمایش ناهنجاری ها انجام می شود.

نمونه برداری از پروستات روشی برای برداشتن نمونه‌های بافت مشکوک از پروستات است. پروستات یک غده کوچک گردویی شکل در مردان است و مایعی تولید می‌کند که اسپرم را تغذیه کرده وهمچنین انتقال می‌دهد. این روش معمولا توسط اورولوژیست انجام می‌شود.
درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
جراحی سرطان پروستات در چه مواقعی انجام میشود؟جراحی سرطان پروستات در چه مواقعی انجام میشود؟

سرطان پروستات، دومین سرطان شایع در میان مردان جهان می باشد. در برخی از موارد، درمان این بیماری به وسیله جراحی پروستات انجام می‌ پذیرد. ... ادامه مطلب

انواع بدخیمی های مثانهانواع بدخیمی های مثانه

سرطان یا بدخیمی در مثانه زمانی به وجود می‌آید که سلول‌های سازنده‌ی بخش‌های مختلف مثانه توانایی تنظیم رشد و تقسیم سلولی را از دست بدهند. ... ادامه مطلب

با نشانه های خاموش سرطان کلیه آشنا شویدبا نشانه های خاموش سرطان کلیه آشنا شوید

سرطان ممکن است هر بخشی از بدن را درگیر کند که یکی از آن ها، کلیه است. این اندام های لوبیایی شکل که در پشت روده ها، در دو طرف ستون مهره ها قرار دارند، وظیفه سم زدایی خون را بر عهده دارند. در ادامه این مقاله به بررسی نشانه های خاموش سرطان کلیه به صورت کامل تر می پردازیم. ... ادامه مطلب

عمل جراحی پروستاتکتومی چیست؟عمل جراحی پروستاتکتومی چیست؟

غده پروستات در لگن مرد و در زیر مثانه قرار دارد ومجرای ادراری را احاطه کرده است که ادرار را از مثانه به آلت تناسلی می رساند. عمل پروستاتکتومی برای درمان تعدادی از عارضه هایی که بر پروستات تأثیر می گذارد استفاده می شود. پروستاتکتومی یک روش جراحی برای برداشتن جزئی یا کامل پروستات است. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین