علل وجود خون در ادرار | هماتوریا
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات ادراری / بیماری های بدخیم همراه با خونریزی در ادرار

بیماری های بدخیم همراه با خونریزی در ادرار

در صورت وجود خون در ادرار نباید به آن بی‌توجهی کرد زیرا می‌تواند نشانگر یک مشکل حاد در بدن باشد. وجود خون در ادرار که به نام هماتوریا (hematuria) شناخته می‌شود؛ لزوما با چشم قابل تشخیص نیست و در موارد زیادی لازم است تا بررسی ادرار توسط میکروسکوپ صورت بگیرد. در صورت بروز هماتوریا ممکن است ادرار به رنگ صورتی یا قهوه‌ای نیز در بیایید. ممکن است خون بصورت رگه‌های واضح قرمز مشاهده شود و یا بصورت ذرات ریزی در حجم خون پخش شده و رنگ کلی ادرار را تغییر دهند. همشهریان عزیز؛ در صورت مشاهده هر یک از این علائم در اسرع وقت به متخصص اورولوژی در اصفهان مراجعه نمایید.

چه بیماری‌هایی موجب وجود خون در ادرار یا هماتوریا می‌شوند؟

بیماری‌های مختلفی ممکن است موجب ورود خون به ادرار شوند. برخی از این بیماری‌ها خطر چندانی ندارند در حالی که برخی از بیماری‌هایی که منجر به هماتوریا می‌شوند مشکلاتی جدی محسوب می‌شوند که نیاز است فورا به آنها رسیدگی شود. بنابراین در صورت بروز علائم هماتوریا بهتر است در نزدیک‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کرد تا علت ایجاد خون تشخیص داده شود. از جمله بیماری‌هایی که منجر به وجود خون در ادرار می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

بیماری‌های خطرناک و بدخیمی‌هایی که ممکن است منجر به وجود خون در ادرار شوند شامل موارد زیر هستند:

 1. سرطان و بدخیمی در کلیه‌ها: در صورتی که بدخیمی کلیه در مراحل پیشرفته‌ی خود باشد معمولا ذرات خون در ادرار قابل مشاهده با چشم هستند.
 2. سرطان و بدخیمی‌ها در مثانه: در مواردی وجود خون در ادرار اولین نشانه‌ی بدخیمی در مثانه یا سرطان مثانه است.
 3. سرطان و بدخیمی در مجاری ادراری
 4. التهاب یا ورم کلیه‌ها
 5. ورم پروستات (هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات) یا سایر بخش‌های دستگاه ادراری
 6. بیماری‌های پلی‌کیستیک کلیه
 7. لخته‌شدن خون یا بیماری‌هایی که منجر به لخته‌شدن خون می‌شوند
 8. بیماری کم‌خونی داسی‌شکل
 9. بیماری گلومرولونفریتیس (glomerulonephritis)
 10. بیماری هموفیلی
 11. سندروم آلپورت (Alport syndrome)
 12. اندومتریوسیس (Endometriosis)

چگونه علت وجود خون در ادرار مشخص می‌شود؟

پس از مراجعه به پزشک ابتدا از فرد سوالاتی در مورد سابقه‌ی بیماری‌های فرد پرسیده می‌شود. همچنین لازم است تا فرد در مورد مقدار و زمان مشاهده‌ی خون در ادرار خود نیز توضیحاتی به پزشک ارائه کند. موارد زیر نیز توسط پزشک بررسی می‌شوند:

در مرحله‌ی بعد، معمولا پزشک تستی فیزیکی از فرد گرفته و تست ادرار را تجویز می‌کند. تست ادرار اولیه برای تایید خون در ادرار و نیز وجود یا نبود باکتری‌ها در ادرار است. باکتری‌ها می‌توانند نشانگر وجود عفونت باکتریایی در بدن باشند. در صورت نیاز تصاویر سی‌تی اسکن نیز تهیه می‌شوند. این تصاویر که توسط اشعه‌ی ایکس گرفته می‌شوند تصویری از محل مورد نظر پزشک ایجاد می‌کنند. تست بعدی که برای تشخیص عوامل ورود خون به ادرار استفاده می‌شود تست سیستوسکوپی (cystoscopy) است. در این روش یک لوله‌ی نازک که در سر خود دوربین ریزی را حمل می‌کند به مجرای ادراری وارد می‌شود و سپس به مثانه می‌رسد. با استفاده از سیستوسکوپ می‌توان تصاویری از درون مثانه به دست آورد که به پزشک این امکان را می‌دهد تا با دقت بیشتر و بدون آسیب و برش، درون مثانه را بررسی کند. در صورت نیاز ممکن است بیوپسی از کلیه‌ها نیز گرفته شود. برای تهیه‌ی بیوپسی، بخش کوچکی از بافت مشکوک کلیه برش خورده و در آزمایشگاه از نظر وجود سرطان یا سایر بدخیمی‌ها بررسی می‌شود. تصاویر ام‌آر‌آی نیز برای تصویربرداری از بافت‌های نرم ممکن است توصیه شوند.

در نهایت و پس از بررسی‌های تکمیلی علت وجود خون در ادرار تشخیص داده می‌شود. روش درمانی استفاده‌شده بصورت مستقیم به علت ایجاد هماتوریا وابسته است. باید توجه داشت که اگرچه هماتوریا معمولا نشانگر یک مشکل خفیف مانند عفونت است که می‌توان آن را با دارو درمان کرد اما از علائم اصلی بدخیمی‌های مجاری ادراری، کلیه‌ها و مثانه است و لازم است تا در صورت بروز هماتوریا به پزشک مراجعه کرد تا در صورت وجود بدخیمی و سرطان در دستگاه ادراری به درمان آن پرداخت.

در ادامه با علائم سرطان یا بدخیمی بیضه آشنا خواهید شد. همشهریان گرامی؛ در صورت مشاهده هرگونه علامتی از این بیماری، توصیه می‌شود به اورولوژیست در اصفهان مراجعه نمایید؛ تا با تشخیص زود هنگام و اقدامات درمانی به موقع، از وخامت بیماری جلوگیری کنید.
درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کلیه ها و مجرای ادرارینحوه عملکرد کلیه ها و مجرای ادراری

عملکرد سیستم ادراری فیلتر کردن خون و تولید ادرار به عنوان یک محصول جانبی زائد است. اندام‌ های دستگاه ادراری شامل کلیه‌ ها، لگنچه کلیه، حالب، مثانه و مجرای ادرار است.کلیه و سیستم ادراری به بدن کمک می‌ کند تا مواد زائد مایعی به نام اوره را دفع کند . ... ادامه مطلب

افزایش کیفیت اسپرم در اختلالات اسپرموگرامافزایش کیفیت اسپرم در اختلالات اسپرموگرام

مردی با اختلالات اسپرموگرام ممکن است نیاز به مراجعه به متخصص اورولوژی برای بحث در مورد گزینه های درمانی داشته باشد. تجزیه و تحلیل غیرطبیعی مایع منی اغلب ناشی از عوامل سبک زندگی، سایر شرایط پزشکی، انسداد در مسیر عبور اسپرم یا شرایط ژنتیکی موثر بر تولید اسپرم است. ... ادامه مطلب

سرطان بیضه چیست و چه علائمی دارد؟سرطان بیضه چیست و چه علائمی دارد؟

علل مختلفی برای سرطان بیضه پیشنهاد شده‌ اند و انواع مختلفی از سرطان بیضه دسته‌ بندی گشته‌ اند که آشنایی با دلایل آن میتواند در پیشگیری از سرطان بیضه موثر باشد. ... ادامه مطلب

کلیه نعل اسبی یا فیوژن کلیه چیست؟کلیه نعل اسبی یا فیوژن کلیه چیست؟

اغلب افراد با دو کلیه متولد می شوند اما گاهی اوقات این کلیه ها به یکدیگر چسبیده اند. این بیماری در حین تکامل جنینی و هنگام حرکت کلیه ها به محل طبیعی خود اتفاق می افتد. در چنین عارضه ای کلیه ها از پایین به یکدیگر جوش خورده و شکلی شبیه به حرف انگلیسی U یا یک نعل اسب را به وجود می آورند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین