علل و علائم سرطان آلت تناسلی | تشخیص و درمان سرطان پنیس در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سرطان آلت تناسلی / سرطان آلت تناسلی چیست؟

سرطان آلت تناسلی چیست؟

آلت تناسلی مردانه یا به اصطلاح پنیس (penis: پینس) یکی از اندام‌های بدن آقایان است که ممکن است دچار بیماری‌های مختلفی مانند عفونت‌های ساده تا سرطان‌های دشوار شود. وظایف اصلی آلت تناسلی شامل انتقال ادرار به بیرون از بدن و نیز انتقال اسپرم آقایان به محل مناسب در داخل واژن خانم‌ها است. 3 لوله در داخل آلت تناسلی مردان وجود دارند. یکی از این لوله‌ها مجرای ادرار نامیده ‌می‌شود که ساختاری توخالی است و ادرار را از مثانه به خارج از بدن منتقل ‌می‌کند. 2 لوله‌ی دیگر کورپورا کاورنوزا (corpora cavernosa) نامیده ‌می‌شوند. این لوله‌ها نرم و اسفنجی هستند که با پر شدن خون باعث سفت شدن آلت تناسلی در هنگام نعوظ ‌می‌شوند. این 3 لوله توسط غلاف فیبری بسیار محکمی‌به نام تونیکا آلبوژینئا (tunica albuginea) به هم پیچیده و مرتبط شده‌اند.

آلت تناسلی از انواع مختلف بافت از جمله پوست‌، ماهیچه‌ها و اعصاب آلت تناسلی تشکیل شده‌است و منبع خون غنی آن را تغذیه می‌کند. هنگام تحریک جنسی‌، جریان خون به آلت تناسلی افزایش ‌می‌یابد و این اندام پر از خون ‌می‌شود. در نتیجه‌ی جریان خون به آلت تناسلی این اندام دچار نعوظ ‌می‌شود. در طول رابطه‌ی جنسی‌، نعوظ و سفت‌شدن آلت تناسلی مرد باعث ‌می‌شود تا بتواند به اندازه کافی وارد واژن زن شود. پس از دخول مناسب، مجرای ادراری به عنوان مجرایی برای انتقال مایع منی به داخل واژن عمل ‌می‌کند و مایع منی که حاوی اسپرم است را در درون ناحیه‌ی تناسلی خانم آزاد می‌کند.

سرطان آلت تناسلی سرطان نادری است که بیشتر در ناحیه‌ی پوست آلت تناسلی و پوست ختنه‌گاه (پوستی که سر آلت تناسلی را ‌می‌پوشاند و در زمان ختنه‌شدن جدا می‌شود) مشاهده می‌شود. در صورتی که سرطان آلت تناسلی زودتر تشخیص داده‌شود‌، شانس خوبی برای موفقیت روش درمانی وجود دارد. در صورت تاخیر در تشخیص‌، بیماری پیشرفت کرده و وضعیت فرد نیز بدتر می‌شود. درمان سرطان‌های پیشرفته‌‌تر ممکن است با احتمال کمتری موفقیت‌آمیز بوده و بیماری نیز ناهنجارتر باشد. تشخیص و درمان این بیماری در اصفهان توسط دکتر امیر بهنام فر فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی انجام می‌شود.

علل ایجاد سرطان پنیس چیست؟

عوامل زیر ‌می‌توانند خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی را افزایش دهند:

عفونت در اثر ویروس HPV: مهم‌ترین عامل خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی‌ عفونت با این ویروس است. فعالیت جنسی با فردی که HPV دارد رایج‌‌ترین روش آلودگی به ویروس HPV است. انواع مختلفی از HPV وجود دارند که به آنها سویه ‌می‌گویند. تحقیقات نشان می‌دهند که برخی از سویه‌ها با برخی از انواع سرطان‌ها ارتباط بیشتر و با برخی نیز ارتباط کمتری دارند. با محدودکردن تعداد شرکای جنسی، خطر ابتلا به HPV نیز کاهش می‌یابد زیرا داشتن شرکای بیشتر احتمال ارتباط با فرد آلوده به HPV را افزایش ‌می‌دهد. استفاده از کاندوم نمی‌تواند به طور کامل از فرد در برابر HPV هنگام ایجاد رابطه‌ی جنسی محافظت کند. امروزه واکسن‌هایی وجود دارند که می‌توانند از افراد در مقابل سویه‌های مختلفی از این ویروس محافظت کنند.

علائم و نشانه‌های سرطان آلت تناسلی:

باید توجه داشت که علائم و نشانه‌های زیر همیشه به این معنا نیست که مرد مبتلا به سرطان آلت تناسلی است. در حقیقت‌، بسیاری از این علائم در اثر بیماری‌ها یا شرایط دیگری ایجاد می‌شوند. در صورت وجود هر یک از این علائم بهتر است تا فرد به پزشک مراجعه کند تا از دلایل ایجاد آن آگاه شود. وجود هر نوع بیماری هرچه زودتر تشخیص داده‌شود‌، درمان نیز زودتر شروع شده و احتمال موفقیت روش درمانی بیشتر می‌شود. این مسئله از جمله در مورد سرطان که کنترل رشد و گسترش در سایر بافت‌ها بسیار مهم است باید مورد توجه قرار بگیرد. علائم سرطان آلت تناسلی شامل موارد زیر هستند:

تغییرات پوستی:

در بیشتر افراد اولین نشانه‌ی سرطان آلت تناسلی تغییر در پوست آلت تناسلی است. این تغییرات معمولا در قسمت جلویی آلت تناسلی یا در پوست ختنه‌گاه مردانی که ختنه نشده‌اند وجود دارد‌، اما ممکن است بر روی قسمت پایه‌ی آلت تناسلی نیز باشد. این تغییرات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

زخم‌ها یا توده‌های ناشی از سرطان آلت تناسلی معمولاً آسیب نمی‌رسانند‌. مردان در صورت مشاهده‌ی هرگونه رشد یا ناهنجاری دیگر در آلت تناسلی خود‌، حتی اگر دردناک نباشد‌، باید به پزشک مراجعه کنند. هر تغییری که در حدود 4 هفته بهتر نشود و یا بدتر شود‌، باید توسط پزشک بررسی شود.

تورم در انتهای آلت تناسلی‌، به ویژه هنگا‌می‌که پوست ختنه‌گاه منقبض شده‌است‌، یکی دیگر از علائم احتمالی سرطان آلت تناسلی است. شاید عقب کشیدن پوست ختنه گاه سخت‌‌تر باشد.

در صورتی که منشا سرطان، آلت تناسلی باشد و سرطان از آلت تناسلی به سایر بافت‌ها گسترش یابد‌، بیشتر اوقات ابتدا به غدد لنفاوی کشاله‌ی ران ‌می‌رسد. در این صورت ممکن است وجود سرطان گره‌های لنفاوی را متورم کند. غدد لنفاوی شامل تجمعی از سلول‌های سیستم ایمنی بدن هستند. به طور معمول‌، اندازه‌ی غدد لنفاوی به اندازه‌ی یک دانه‌ی لوبیا است و به سختی ‌می‌توان آنها را احساس کرد. در صورت متورم‌شدن‌، غدد لنفاوی ممکن است مانند توده‌های صاف در زیر پوست احساس شوند. البته تورم غدد لنفاوی همیشه به این معنی نیست که سرطان در آنجا گسترش یافته‌است. معمولاً غدد لنفاوی در پاسخ به عفونت متورم ‌می‌شوند. پوست داخل و اطراف سرطان آلت تناسلی اغلب ‌می‌تواند آلوده شود‌، که ممکن است باعث تورم غدد لنفاوی مجاور شود‌، حتی اگر فرد مبتلا به سرطان نباشد.

چگونه شانس ابتلا به سرطان آلت تناسلی را کاهش دهیم؟

نمی‌توان بطور قطعی از سرطان آلت تناسلی جلوگیری کرد. اما راهکارهایی وجود دارند که احتمال ایجاد سرطان آلت تناسلی را کاهش می‌دهند. از جمله‌ی این راهکارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. در صورت امکان با واکسیناسیون در برابر HPV خود را در برابر ابتلا به HPV محافظت کنید.
  2. هنگام رابطه‌ی جنسی از کاندوم استفاده کنید تا شانس ابتلا به HPV را کاهش دهید.
  3. سیگار مصرف نکنید و در صورت مصرف آن را ترک کنید.
  4. در صورتی که ختنه‌کردن به عنوان درمان فیموزیس توصیه شده حتما آن را انجام دهید.
  5. اطمینان حاصل کنید که به طور منظم و کامل آلت تناسلی و پوست ختنه‌گاه خود را تمیز ‌می‌کنید
  6. وجود علائم در خود را بررسی کنید. در صورت وجود نگرانی و یا علائم مربوط به این بیماری به پزشک مراجعه کنید. بررسی علائم سرطان آلت تناسلی توسط پزشک عمو‌می ‌بسیار مهم است.

سرطان پروستات، دومین سرطان شایع در میان مردان جهان می باشد. شما می‌توانید برای تشخیص و درمان سرطان پروستات در اصفهان به دکتر امیر بهنام فر فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی مراجعه نمایید.
درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علائم کاهش میل جنسی در آقایانعلائم کاهش میل جنسی در آقایان

میل جنسی پایین بیانگر کاهش علاقه به فعالیت جنسی است. از دست دادن علاقه به رابطه جنسی معمول بوده و سطح میل جنسی در طول زندگی متفاوت است. همچنین طبیعی است که علایق شما با همسرتان مطابقت نداشته باشد. ... ادامه مطلب

کلیه نعل اسبی یا فیوژن کلیه چیست؟کلیه نعل اسبی یا فیوژن کلیه چیست؟

اغلب افراد با دو کلیه متولد می شوند اما گاهی اوقات این کلیه ها به یکدیگر چسبیده اند. این بیماری در حین تکامل جنینی و هنگام حرکت کلیه ها به محل طبیعی خود اتفاق می افتد. در چنین عارضه ای کلیه ها از پایین به یکدیگر جوش خورده و شکلی شبیه به حرف انگلیسی U یا یک نعل اسب را به وجود می آورند. ... ادامه مطلب

ایمونوتراپی چیست؟ایمونوتراپی چیست؟

ایمونوتراپی از جدیدترین روش‌ های درمانی برای مقابله با سلول‌ های سرطانی و درمان انواع سرطان‌ ها، بیماری‌ التهابی، هپاتیت و … است . ... ادامه مطلب

کلیه نابجا یا اکتوپیک چیست؟کلیه نابجا یا اکتوپیک چیست؟

کلیه اکتوپیک یا نابجا یک نقص مادرزادی محسوب می‌ شود که در هنگام تولد ملاحظه می ‌شود. در این حالت کلیه یا در قسمت پایین یا در سمت مقابل و یا در قسمت با ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین